sobota, 29 czerwca 2013

70 rocznica rzezi na WołyniuW tym roku przypada 70 rocznica rzezi na Wołyniu. Chcielibyśmy przedstawić krótką historię tamtych wydarzeń. Wbrew opiniom jakie usłyszymy z mediów i od niektórych „historyków” wydarzenia na kresach wschodnich od lutego 1943 do lutego 1944 roku to nie była żadna wojna polsko – ukraińska, ani nie bratobójcze walki. W tamtych czasach OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów), wraz z podległą jej UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) dokonały okrutnego ludobójstwa, brutalnej eksterminacji dzieci, kobiet i starców na około 60 tysiącach Polaków.


Polskiego chłopaka piłą przerżnęli na pół. Położyli go na stojak i tak zabili. Ludzie wychodzili z kościoła, a Ukraińcy do nich strzelali. Zabijali na miejscu. – mówi Jerzy Chmielewski, w czasie wojny członek oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, 1943 r. jako młody człowiek znalazł się w centrum wydarzeń z 1943 r. na Wołyniu.


W instrukcjach UPA odkryto po wojnie ponad 300 opisanych sposobów tortur dzieci, kobiet i mężczyzn. Apogeum wołyńskiej rzezi miało miejsce 11 lipca. Wtedy to oddziały UPA mordowały polską ludność w ponad stu miejscowościach jednocześnie. Często, z racji tego, że była to niedziela i trwały msze, Polacy ginęli w kościołach.

O świcie oddziały UPA dokonały zmasowanego ataku na 99 polskich miejscowości pod hasłem „Śmierć Lachom”. Po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę, dochodziło do rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Polskie wsie po wymordowaniu ludności były palone, by uniemożliwić ponowne osiedlenie.


Wymienione poniżej metody tortur i okrucieństw stanowią tylko przykłady i nie obejmują pełnego zbioru, stosowanych przez terrorystów OUN-UPA metod pozbawiania życia - polskich dzieci, kobiet i mężczyzn w męczarniach. Pomysłowość tortur była nagradzana. Więcej na stronie : http://wolyn1943.eu.interii.pl/artykuly.html-Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy.
-Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie).
-Wyrzynanie na czole "orła".
-Wybieranie dwoje oczu.
-Przebijanie kołami dzieci na wylot.
-Obcinanie języka.
-Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą..
-Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą.
-Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej.
-Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem.
-Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych.
-Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu, wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha.
-Rozcinanie brzucha i wlewanie do wnętrza wrzątku - kipiącej wody.
-Rozcinanie kobietom ciężarnym brzucha i wrzucanie do wnętrza potłuczonego szkła.
-Wyrywanie żył od pachwiny, aż do stóp.Dla mieszkańców Bielska-Białej pamięć o tamtych wydarzeniach powinna być pielęgnowana, bowiem wśród Bielszczan znajdują się ludzie, którzy dokładnie pamiętają zbrodnie na kresach, gdyż po wojnie zostali przesiedleni również w nasze okolice. 

Klaudia 

1 komentarz:

  1. Kochani zdjęcie którego użyliście jako ilustracji do rzezi wołyńskiej w rzeczywistości przedstawia ofiary dzieciobójstwa sprzed wojny, którego sprawcą jest matka tych dzieci Marianna Dolińska. Użycie tego zdjęcia jest oczywistą pomyłką. Pozdrawiam. Grego

    OdpowiedzUsuń