czwartek, 19 września 2013

Warte uwagi akcje, wystawy, prelekcje IPNu

Prezentujemy warte uwagi akcje, wystawy i prelekcje IPNu z naszego regionu. 

Wystawa „W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku (1945–1956)” – Katowice, 17 września – 20 października 2013 

 Różnorodne formy bałwochwalczego kultu Stalina były propagowane od chwili wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej. W następnych latach wkraczały one w kolejne sfery życia mieszkańców, by osiągnąć swe apogeum po śmierci tyrana w marcu 1953 r., kiedy podjęto decyzję o bezprecedensowej  zmianie nazwy Katowic na Stalinogród. Na wystawę składa się 20 plansz, na których przedstawiono zdjęcia, pocztówki, dokumenty, afisze i elementy propagandy wizualnej z epoki. Nie zapomniano również o próbach oporu przeciwko stalinizacji. Autorami ekspozycji są: dr Adam Dziuba i Bogusław Tracz (OBEP Katowice) oraz Justyna Pawlas (Muzeum Historii Katowic), przy współpracy z pracownikami Archiwum Państwowego w Katowicach. Ekspozycję można zwiedzać w Muzeum Historii Katowic  do 20 października 2013 r.


 Wystawa „Deportacje Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku” – Gliwice, 7 września – 2 listopada 2013 

W dniach od 7 września do 2 listopada 2013 r. w Radiostacji w Gliwicach (ul. Tarnogórska 129) jest prezentowana wystawa „Deportacje Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku”. Ekspozycja stanowi próbę syntetycznego przedstawienia problemu deportacji ze szczególnym uwzględnieniem przemysłowej części Górnego Śląska. Jej autorzy – Kornelia Banaś i Marcin Niedurny z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – starali się przełamać stereotypowe ograniczenie tego zjawiska jedynie do wywózki górników, dlatego zaprezentowano szczegółowe informacje o zesłanych do sowieckich łagrów przedstawicielach innych zawodów, żołnierzach podziemia, kobietach, artystach itd.

W ramach cyklu „Bielskie spotkania z historią" wykład Artura Kasprzykowskiego „Beskidzkie strajki 1980 roku" – Bielsko-Biała, 30 września 2013

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na prelekcję w ramach cyklu „Bielskie spotkania z historią", która odbędzie się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17a) 30 września 2013 r. o godz. 17.00. W ramach spotkania – wykład Artura Kasprzykowskiego (IPN Katowice) pt. „Beskidzkie strajki 1980 roku".

Wystawa plenerowa „»Kopalnia strajkuje…« – strajk i pacyfikacja Kopalni »Wujek« 13–16 grudnia 1981 r.” – Katowice, 2–23 września 2013 

Ekspozycja jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej Kopalni „Wujek”. Wystawa składa się z 24 plansz, na których zaprezentowano wiele niepublikowanych dotąd zdjęć.

Informacje pochodzą ze strony http://ipn.gov.pl/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz