środa, 8 stycznia 2014

Wilamowice - Holandia w Polsce?Wilamowice to miasto nieopodal Bielska-Białej mieszczące się w województwie śląskim. Piszemy o nim dlatego, że dokładnie 8 stycznia 1818 roku miasto to otrzymało prawa miejskie. Jest to jedyne miasto w Polsce, które posiada swój odrębny, kultywowany z dziada pradziada język.

Swój język mieszkańcy Wilamowic zawdzięczają początkom miasta, kiedy to w tym rejonie około 1250 roku osadnicy z Fryzji i Flandrii założyli osadę. W 1918 roku Wilamowice włączono do niepodległej Polski. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zakazały mieszkańcom używania języka wilamowickiego oraz skutecznie próbowały zatrzeć ślady odrębności kulturowej Wilamowian.

Mała społeczność używała również własnego stroju wilamowieckiego zawierającego elementy szkockiej kraty, motywy tureckie oraz kwiatowe, wykonane starą metodą klockową.
Język wilamowicki to etnolekt z grupy języków germańskich, do dzisiaj w pełni posługuje się nim około 70 osób. 
Wielu z Wilamowian podkreśla swoje holenderskie korzenie, pielęgnowane z pokolenia na pokolenie. 


Bezcenną pamiątkę po sobie pozostawił Józef Latosiński, nauczyciel wilamowickiej Szkoły Powszechnej żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Napisał on bowiem obszerną monografię Wilamowic, gdzie spisał i historię, i zwyczaje, i gwarę. (więcej: http://www.olszowka.most.org.pl/wilamo.htm). 


1 komentarz: