wtorek, 11 marca 2014

Odpowiedź Prezydenta Miasta Bielska-Białej w sprawie naszego oświadczenia

3 marca udostępniliśmy treść oświadczenia, które wysłaliśmy do Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Wklejamy jeszcze raz poniżej: 

 
 
     Bielsko-Biała, dn. 28.02.2014 r.


                                                                                                                            
Jacek Krywult


                                                                                                                             Prezydent Miasta Bielska-Białej
Szanowny Panie Prezydencie, 27 lutego 2014 roku przypadała 72 rocznica śmierci Edwarda Zajączka – działacza narodowego związanego ze Śląskiem i Beskidem, a przede wszystkim ówcześnie z Bielskiem, jak i z Białą. Jako Stowarzyszenie, które w swoich założeniach odwołuje się do tradycji narodowej oraz jest mocno przywiązane do historii i dziejów naszego miasta wybraliśmy się pod tablicę Domu Polskiego, gdzie również znajduje się popiersie Edwarda Zajączka i zapaliliśmy znicze. Poza nami to miejsce odwiedzili także działacze Młodzieży Wszechpolskiej oraz Obozu Narodowo- Radykalnego.


Jesteśmy mocno zaniepokojeni faktem, że człowiek, który walczył w podziemiu niepodległościowym, wcielał w życie idee ks. Stanisława Stojałowskiego, rozwijał tożsamość narodową i patriotyczną wielu mieszkańców w okresie dwudziestolecia międzywojennego jest zapomniany przez władze miasta.


Miasto zapomniało, bądź nie chce pamiętać co dla Bielska i Białej zrobił Edward Zajączek. Władze wprawdzie odsłoniły obelisk upamiętniający Dom Polski i jego wieloletniego kierownika, ale na tym poprzestały i konsekwentnie miejsce to jest pomijane czy to w rocznicę urodzin czy śmierci zasłużonego działacza. Jak ta ignorancja ma się do tego, że w 2001 r. władze Bielska-Białej przyznały mu pośmiertnie tytuł zasłużonego obywatela miasta.


Warto nadmienić, iż także Stowarzyszenie Dom Polski, działające w Bielsku-Białej mające w zapisie statutu w § 6 „podtrzymywanie tradycji narodowej” i będące niejako spadkobiercą przedwojennego Domu Polskiego nie złożyło kwiatów i nie zapaliło symbolicznego znicza pod obeliskiem.

Kto w takim razie ma pamiętać o narodowcu, który zapisał się w historii Bielska-Białej, a także historii Polski honorową działalnością, walką o Ojczyznę, by zginąć z rąk Gestapo w obozie Auschwitz?

Chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie faktem, iż Władze Miasta nagminnie „zapominają” o rocznicy śmierci Edwarda Zajączka, podczas gdy ochoczo co roku obchodzą rocznicę „wyzwolenia” naszego miasta przez Armię Radziecką. Podkreślamy że my jako działacze narodowi i patriotyczni będziemy kultywować tradycję, którą zapoczątkował Edward Zajączek i pielęgnować o nim pamięć.


Członkowie Stowarzyszenia Patriotycznego Bielsko-Biała 


Dzisiaj dostaliśmy odpowiedź od Prezydenta:


Zbyt wiele nie dowiedzieliśmy się z odpowiedzi Prezydenta. Czekamy na odpowiedź Stowarzyszenia "Dom Polski". Jeśli Stowarzyszenie "Dom Polski" ZWYCZAJOWO na wszystkie uroczystości związane z Domem Polskim składa tam wiązki kwiatów to także ZWYCZAJOWO zapomniało o złożeniu kwiatów w 72 rocznicę śmierci narodowca. Edwardowi Zajączkowi w 2001 roku miasto przyznało pośmiertnie tytuł zasłużonego obywatela miasta, więc dlaczego teraz władze Bielska-Białej w żaden sposób tej postaci nie upamiętniają?  Jeśli władze samorządowe naszego miasta nie są organizatorem obchodów "wyzwolenia" Bielska-Białej przez Armię Radziecką, więc kto? Jeśli to nie miasto organizuje te uroczystości dlaczego tak ochoczo pojawiają się pod cmentarzem Żołnierzy Radzieckich delegacja miejska? Nie potępiamy dbałości o groby żołnierzy, ale organizowanie rok w rok uroczystości pod nazwą "wyzwolenie Bielska-Białej" godzi w polskich patriotów i polskich żołnierzy, którzy  walczyli z komunistami. Termin "wyzwolenie" jest użyte nieprawidłowo, gdyż to wydarzenie nie doprowadziło do niczego dobrego, a jedynie stało się zaczątkiem następnej, tym razem czerwonej okupacji.  
 
 

2 komentarze:

  1. Nie można się dziwić, że Stowarzyszenie Dom Polski nie uczciło pamięci Edwarda Zajączka bo opanowane jest przez byłych SB-ków.

    OdpowiedzUsuń
  2. Założyć pora stowarzyszenie ku czci bohaterów armii czerwonej (ptfu). Brać od Tuska na to apanaże nie robić w tej sprawie nic a kasę przeznaczać na działalność narodową ;-)

    OdpowiedzUsuń