środa, 12 listopada 2014

Marsz Wolnej Polski 11 Listopada Kraków


11 listopada postanowiliśmy się wybrać na Marsz Wolnej Polski w Krakowie. Spośród wszystkich organizowanych uroczystości wybraliśmy właśnie te w Krakowie, gdyż tam Marsz był organizowany drugi raz i chcieliśmy wesprzeć organizatorów zwiększając frekwencję. Przy okazji byliśmy ciekawi samej organizacji marszu, ilości osób, trasy, haseł i wszystkiego co z takimi wydarzeniami jest związane. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 17.00 na Placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem. Już pół godziny przed rozpoczęciem plac był pełny. Liczba uczestników zaskoczyła nas pozytywnie, w zeszłym roku marsz zgromadził około 500 osób w tym roku liczba ta zwiększyła się pięciokrotnie, co bez wątpienia udowadnia coraz większą popularność lokalnych obchodów święta 11 listopada w różnych miastach. Na trasie przemarszu pojawiały się m.in. hasła: "Bóg, honor, Ojczyzna", "Nie czerwona, nie tęczowa tylko Polska narodowa", "Rząd na bruk, bruk na rząd" oraz "Miasto Kraka wolne od lewaka", które rozbrzmiewało najgłośniej gdy mijaliśmy rynek. Tam bowiem swoją manifestację zapowiedziały  środowiska lewackie na czele z Krzysztofem Bęgowskim, jednak ku naszemu zdziwieniu gdy przechodziliśmy obok zastaliśmy 5 jednostek lewaków wykrzykujących piskliwym głosem coś w naszą stronę. Marsz zakończył się przy pomniku Grunwaldzkim w Krakowie przemówieniami i odśpiewaniem hymnu narodowego. Słowem krótko, zwięźle i na temat, atmosfera przypomniała marsze z lat 90tych a my wróciliśmy zadowoleni. Do zobaczenia za rok!
2 komentarze:

  1. Hasło głupie. Bo WOLNOŚĆ to brak ograniczeń!!!!!!!!!!!!! A nacjonalizm TO SAME OGRANICZENIA!!!!! Ludzie myślcie - to nie boli!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nacjonalizm jest wolnością. Nie chodzi oczywiście o wolność w rozumieniu liberalnym – „wolność od” – swoboda łamania zasad i emancypacja od wszelkiego obowiązku. Jest to raczej wolność, przywilej bezpośredniego udziału w życiu społecznym i decydowaniu o życiu własnym, swojej rodziny i państwa. Jest to wreszcie idea suwerenności wspólnoty narodowej od wszelkiego imperializmu – kulturowego, ekonomicznego i politycznego.

      Usuń