piątek, 22 maja 2015

Kogo odznaczył Bronisław Komorowski?


ZŻNSZ Okręg Podbeskidzie wystosował apel na temat tegorocznych wyborów prezydenckich.  

Rozważającym decyzję w II turze wyborów prezydenckich w Polsce przypominam, że w 2010 roku Związek Żołnierzy NSZ wystąpił do prezydenta RP o nadanie pośmiertnie Orderu Odrodzenia Polski kpt. Henrykowi Flame "Bartkowi" i jego wskazanym żołnierzom. Bronisław Komorowski wniosek odrzucił, uzasadniając przez urzędników, że pośmiertnie nie nadaje. Ponieważ w odniesieniu do innych osób nie stosowano tego ograniczenia, w lutym 2015 roku złożyliśmy nowe wnioski o nadanie OOP w związku z 70 rocznicą powstania oddziału Narodowych Sił Zbrojnych "Bartka":
kpt. Henrykowi Flame "Bartkowi" - zamordowany przez komunistów w 1947 r.
ppor. Janowi Przewoźnikowi "Rysiowi" - zamordowany przez komunistów w 1946 r.
ks. mjr Rudolfowi Marszałkowi "Opoce" - zamordowany przez komunistów w 1948 r.
por. Antoniemu Biegunowi "Sztubakowi" - skazany na 15 lat więzienia
ppor. Józefowi Kołodziejowi "Wichurze" - - zamordowany przez komunistów w 1946 r.
st.sierż. Zdzisławowi Krausowi "Andrusowi" - - zamordowany przez komunistów w 1946 r.
kpt. Władysławowi Foksie "Rodzynkowi" - prezes honorowy ZŻNSZ Okręg Podbeskidzie - senior kombatantów od "Bartka".

Jestem przekonany, że nowy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda przychyli się do naszej prośby.

Bogdan Ścibut
ZŻNSZ Okręg Podbeskidzie
 
Według nas przyznawanie odznaczeń państwowych też jest elementem polityki historycznej. Polityka historyczna pRezydenta to fikcja, pusty slogan, który Bronisław Komorowski wykorzystuje do budowy swojego wizerunku.  Nie możemy zapomnieć o niechlubnych słowach na temat Żołnierzy Wyklętych. Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu o Żołnierzach Wyklętych podkreślił konieczność uczczenia... ich ofiar. Do dziś ani kancelaria prezydenta, ani sam Komorowski nie doprecyzowali czy tą wypowiedź należy traktować jako wpadkę, czy jako nową wykładnię historyczną "polskich" władz. Biorąc pod uwagę z jakim środowiskiem Komorowski się związał (WSI) możemy się tylko domyśleć co tak naprawdę pan pRezydent myśli.  Dlatego nie dziwi nas odrzucenie wniosku o nadanie pośmiertnie Orderu Odrodzenia Polski kpt. Henrykowi Flame "Bartkowi"Nasuwa się pytanie kogo odznaczał Bronisław Komorowski jeśli tacy bohaterowie jak kpt. Henrykowi Flame "Bartkowi" nie są odznaczani orderem  Polonia Restituta ? Stało się już tradycją, że m.in 11 listopada prezydent odznacza dane osoby. Tyle, że odkąd prezydentem jest Bronisław Komorowski duża część tych orderów trafia na piersi ludzi z jego kręgu polityczno-towarzyskiego.  Faktem jest, iż pRezydent Komorowski nadaje Ordery Orła Białego swoim przyjaciołom, znajomym, co ważne członkom PZPR, tajnym współpracownikom SB, a nawet osobom z zarzutami prokuratorskimi.  Oto niektóre nazwiska odznaczonych przez pRezydenta Bronisława Komorowskiego :

- Jerzy Buzek (były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, obecnie nadal eurodeputowany PO).
-  Tomasz Lis (dziennikarz).
-  Anne Applebaum-Sikorska (żona Radosława Sikorskiego).
- Michał Boni (polityk związany z PO, w swym oświadczeniu lustracyjnym złożonym w 2008 r. ujawnił, że był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Z akt IPN wynika, że Boni został zarejestrowany w lutym 1988 r. jako kandydat na TW, a następnie przerejestrowany na TW ps. „Znak”).
- Edward Miszczak ( dziennikarz telewizyjny i radiowy. Jeden z twórców radia RMF FM, dyrektor programowy TVN).
- George Soros (spekulant finansowy i propagator „społeczeństwa otwartego” od początku III RP odgrywał rolę szczególną. Już w 1988 r. założył Fundację im. Stefana Batorego, która do dziś jest jednym z głównych źródeł finansowania dla udeckiego „salonu”).
- Jerzy Diatłowicki (Pochodzi z rodziny żydowskich komunistów: jego ojciec, ppłk Tadeusz Diatłowicki, był naczelnikiem wydziału w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, a matka naczelnikiem wydziału w Ministerstwie Komunikacji. Po 1989 r. Jerzy Diatłowicki prowadził telewizyjny program “Rzeczpospolita druga i pół”, w którym wybielał kolejne postaci z komunistycznego aparatu władzy PRL. W 1991 r. opublikował panegiryczną książkę o założycielach spółki Art-B – Bagsiku i Gąsiorowskim. Później specjalizował się w oskarżaniu polskiej prawicy o “faszyzm” i “antysemityzm”).
- Przemyśla Robert Choma (w 1983 roku podpisał zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa).
- Tadeusz Ferenc (Od 1964 do rozwiązania należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 2015 był jednym z założycieli komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich).
- Kazimierz Pałasz (W okresie PRL należał do ZMS i ZSMP. Od 1972 do rozwiązania działał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. ).
- Adama Michnika (publicysta, eseista, pisarz, działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”).
-  Zbigniew Pannert (w czasie stanu wojennego oskarżał działaczy opozycyjnych w procesach politycznych).
- Krzysztof Iwaniuk. ( wójt gminy Terespol. Jak wynika z rejestrów IPN został zarejestrowany jako Tajny Współpracownik o pseudonimie „Janek”).

Lista odznaczonych przez pRezydenta Bronisława Komorowskiego jest o wiele dłuższa.   Trudno się dziwić postawie, jaką zajęli członkowie Kapituły Orderu Orła Białego: Andrzej Gwiazda, Bogusław Nizieński i Jan Olszewski, rezygnując z uczestnictwa w tym gremium. Prezydent Komorowski zapowiedział bowiem, że będzie przyznawał kolejne odznaczenia dla “osób, które pracowały w pierwszych rządach po transformacji ustrojowej 1989 r.”. Dodał przy tym, iż “nie potrafi sobie tego wytłumaczyć, jak mogło się zdarzyć, że pomimo 20 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, niepodległości, demokracji, pomimo 20 rocznicy transformacji w Polsce, bardzo duże grono wybitnych działaczy tamtego pierwszego pionierskiego okresu, z tych pierwszych czterech rządów solidarnościowych, nie doczekało się żadnego odznaczenia, żadnego podziękowania w imieniu Ojczyzny”. Warto zauważyć, że to najwyższe odznaczenie otrzymali już: premier Mazowiecki, wicepremier Balcerowicz, ministrowie Kuroń, Skubiszewski, Chrzanowski i Samsonowicz i wielu innych "zasłużonych" pionierów transformacji. 


3 komentarze:

  1. 24 maja czas na zmiany !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. 24 maja nie glosuje na Komora !!! Pozdro dla Patriotow

    OdpowiedzUsuń
  3. He he he pRezydent Komor idzie na emeryturę :D

    OdpowiedzUsuń