czwartek, 30 czerwca 2016

Pierwszy przeciwnik piłkarskiej reprezentacji Polski

Po raz pierwszy koncepcja utworzenia piłkarskiej reprezentacji Polski pojawiła się 20 grudnia 1919 roku, podczas założycielskiego zgromadzenia Polskiego Związku Piłki Nożnej, które odbyło się w Warszawie. Właśnie reprezentacja Bielska i Białej była w 1921 roku pierwszym rywalem biało-czerwonych. Warto przypomnieć tę zapomnianą historię. Szczególnie dziś.

 

Pierwszym rywalem reprezentacji Polski miała być drużyna Austrii. Ustalony termin 3 lipca 1921 nie został jednak dochowany ze względu na brak późniejszej odpowiedzi federacji austriackiej na listy PZPN. W połowie 1921 roku z propozycją rozegrania spotkania z Polakami wystąpił Magyar Labdarúgó Szövetség, który zaproponował mecz w Budapeszcie 24 grudnia. Polski związek wyraził swoje zainteresowanie.  Strona polska zgłosiła jednak prośbę o przesunięcie terminu bądź to na listopad. Ostatecznie ustalono termin meczu na 18 grudnia 1921 roku W ramach przygotowań do tego spotkania Polacy rozegrali trzy sparingi z krajowymi drużynami. Były to reprezentacje Bielska-Białej, Krakowa (8 grudnia) i Lwowa (11 grudnia).  

 

Reprezentacja Polski przed swoim pierwszym oficjalnym w historii meczem (18.12.1921)

Reprezentacja Bielska z1921 roku.

 

W historycznym meczu w reprezentacji Bielska i Białej znalazło się piłkarze czterech klubów. Siedmiu graczy reprezentowało BBSV:  Ziembiński, Piesch,   Zalesiński, Lubich, Kramer, Dick,  Pepi Stuermer. Dwóch piłkarzy reprezentowało zespół Biała Lipnik: Krebock i Tomaszczyk. Sturm Bielitz i  żydowski Hakoah Bielsko : Bathelt  oraz Langer. Spotkania odbyło się w najsilniejszym wówczas piłkarsko Krakowie. Meczowi Polska - Bielsko i Biała mimo silnego mrozu i zimnego wiatru wschodniego przyglądało się około tysiąc osób. Nie zabrakło również sporej grupy kibiców z Bielska i Białej. Mecz sędziował  Obrubański z Krakowa. Według gazet z tego okresu goście wypadli bardzo przyzwoicie,  po dość zaciętym meczu przegrali tylko 1:3.  Pierwszego gola po akcji Kuchar - Kałuża strzela Kukla.  37. minucie meczu piłkarze  z  Bielska wyrównuje z rzutu wolnego golem Tomaszczyk (Biała Lipnik). Polska, uzyskawszy bramkę z karnego strzelonego przez Szperlinga (Cracovia). Trzecią i ostatnią bramkę strzela Kuchar (Pogoń Lwów) .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz